مقالات آموزشی

آموزش نصب ریموت کنترل روی لوستر

آموزش نصب ریموت کنترل روی لوستر

آموزش نصب ریموت کنترل لوستر (قطع و وصل برق)  را با در عرض چند دقیقه یاد خواهید گرفت و می توانید به سادگی خود این کار را انجام دهید.

قبل از هرکاری بهتر است که با مدل لوستری که خریداری کرده اید و در منزل برای نصب در دست دارید کمی آشنا شوید.

برای این کار ، کافیست که مدل آن را جستجو نمایید تا این که ویژگی های جانبی آن را در زمان نصب در نظر داشته باشید تا این که با آسودگی بیشتری بتوانید این کار را انجام دهید.

توجه داشته باشید که لوسترهای مختلف دارای مدل لامپ های متنوعی می باشد ، از این رو مدل های مختلفی را می توانید در پیش رو داشته باشید.

ممکن است لامپ های لوستر شما از مدل های مختلفی از قبیل اس ام دی ، ال ای دی و یا شمع سرپیچی می باشد منظور از لامپ های سر پیچ شمعی همان لام پهای معمولی شمعی می باشد.

با ما همراه باشید تا در ادامه آموزش نصب ریموت کنترل روی لوستر را به دقت برایتان شرح دهیم.

طریقه نصب ریموت کنترل لوستر

طریقه نصب ریموت کنترل لوستر

طریقه نصب ریموت کنترل لوستر کاری کمی پیچیده تر نسبت به مدل های دیگر می باشد در لوسترهای معمولی نحوه کار فقط اتصال سیم برق به سیم لوستر با یک ترمینال بود اما در اینجا نحوه کار به گونه دیگری است.

در ابتدا با باز کردن لوستر با تعداد زیادی سیم های رنگی مواجه خواهید شد که دقیقا نمی دانید که چه باید کرد؟ نگران نباشید در ادامه تهران لوستر شما را با طریقه نصب ریموت کنترل لوستر آشنا می نماییم.

با باز کردن لوستر خواهید دید که در قسمت پشت آن در کنار تعداد زیادی از سیم های رنگی دو ترانزیستور دارید که البته ممکن است در مدل های مختلف این تعداد متفاوت باشد.

که البته در لوستر هایی که چند نوع لامپ در آن ها وجود دارد  یک ترانزیستور برای لامپ های اس ام دی و دیگری نیز برای لامپ های ال ای دی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مدل هایی که دارای یک نوع لامپ هستند نیز مانند لامپ ال ای دی هر ترانزیستور وظیفهای در قبال تعداد مشخصی از این لامپ ها را دارد.

اما وظیفه اصلی ترانزیستور در لوسترها چیست؟

در واقع این قطعه اصلی وظیفه تبدیل ولتاژ 220 ولتی برق شهری به برق 12 ولتی برای لامپ های ال ای دی و اس ام دی را دارد.

لامپ های سرپیچ شمعی نیز بدون نیاز به این ترانزیستور کار خود را انجام می دهند ، این نوع لامپ ها با برق 220 ولتی روشن می شوند اما لامپ خای ال ای دی و اس ام دی با برق 12 ولتی .

نصب ریموت کنترل روی لوستر

حال وقت این است که برویم سراغ نصب ریموت کنترل روی لوستر ، در زمان نصب با توجه به ظرافت های موجود در این کار حتما دقت های لازم را داشته باشید تا چیزی را خراب نکنید و با احتیاط مو به مو کار را انجام دهید.

نحوه نصب ریموت کنترل لوستر شما برای نصب از دو قسمت مختلف تشکیل شده است که این دوجز از سوییچر و خود ریموت کنترل تشکیل شده است.

بیشتر بدانید : آموزش نصب لوستر در 8 مرحله

ریموت کنترل همانند کنترل دیوایس های دیگر با استفاده از باطری برای کنترل از راه دور مورد استفاده قرار می گیرد.

سوییچر نیز یک قطعه شبیه به ترانزیستور است که تعدادی سیم نیز به آن متصل می باشد.

اما رنگ های سیم ها در این تایم نکته ای بسیار مهم است که بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

طریقه نصب ریموت لوستر

نحوه نصب ریموت کنترل لوستر

نحوه نصب ریموت کنترل لوستر : تقریبا تا اینجا هر چه گفته شده است طریقه نصب ریموت لوستر را شامل می شود با این تفاوت که در ادامه قسمت نهایی و اصلی این موضوع می باشد.

خب الان با توجه به چیزایی که گفته شده ممکن است برایتان سوال باشد که چطور می توان این سوییچر را بر روی لوستر نصب نمود.

سوییچر لوستر شما دارای دو سیم مشکی و یک سیم قرمز می باشد که یک سیم مشکی برای ورودی نول و دیگری برای خروجی آن می باشد و سیم قرمز نیز برای فاز دستگاه سوییچر می باشد.

برای ادامه باید گفت که ما با سیم های ورودی نول و فاز کاری نداریم ، همانطور که می دانید در تمامی سیستم های برق در لامپ ها در ساختمان ها و یا هر حالت دیگر ما برای سیم نول هیچ کلید قطع و وصل کننده ای نداریم و فقط به صورت یکسره نول وصل می باشد.

مطالب پیشنهادی : تاریخچه و مخترع لوستر

حال باید سیم نول ترانزیستور هایمان را به یکی از سیم های مشکی در سوییچر که همان خروجی نول دستگاه سوییچر به حساب می آید متصل نماییم، در واقع هر تعداد سیم نول خروجی که داریم به سیم نول خروجی سوییچر متصل کنیم.

سیم های نول به صورت مشترک به سیم نول سوییچر وصل شده است و اما کار سوییچر دقیقا چه چیزی می باشد و این که چگونه باید سیم فاز های موجود را به دستگاه سوییچر متصل کنیم؟

در اصل کار این قطعه بسیار مهم و کاربردی این است که فاز را دریافت کند و تقسیم کننده بین خروجی فاز ها می باشد یعنی این که با استفاده از آن می توان جریان در یک سیم وصل و در دیگری قطع کرد . به تعداد خروجی های سوییچر کانال هم می گویند.

اما این که شما باید بدانید که برای هر دکمه ای که روی ریموت کنترل شما وجود دارد شما یک سیم در قسمت خروجی تقسیم فاز سوییچر می باشد که البته دریافت فاز از سیم قرمز صورت می گیرد.

نحوه نصب ریموت کنترل قطع و وصل برق در لوستر : برای مثال اگر روی ریموت کنترل شما 4 دکمه وجود داشته باشد که 4 حالت را در لوستر شما تغییر می دهد در قسمت خروجی فاز سوییچر شما 4 سیم باید وجود داشته باشد و یا اگر دو حالت وجود داشته باشد باید دو دکمه A یا B در ریموت شما باشد که برای هر کدام یک حالت با فشردن دکمه روی کنترل ایجاد خواهد شد.

نحوه نصب ریموت کنترل قطع و وصل برق در لوستر

نحوه نصب ریموت کنترل قطع و وصل برق در لوستر را در این مقاله آموزشی یاد گرفتیم و در صورتی که فکر میکنید نیاز به راهنمایی بیشتری دارید! می توانید در قسمت نظرات برای ما سوالات خود را ارسال نمایید تا به صورت رایگان و در کم تر از چند ساعت پاسخ شما عزیزان در همین مطلب همراه با سوالتان درج می شود.

ما در ادامه برا ریموت های دارای دو دکمه توضیح می دهیم :

سوییچر ما دارای دو فاز خروجی به رنگ های سفید و زرد می باشد:

خب اگر شما بخواهید که لامپ های اس ام دی شما با دکمه A روشن شود باید سیم فاز ورودی ترانزیستور مربوط به آن را به سیم سفید سوییچر وصل می کنیم.

و اگر بخواهید که ال ای دی های شما با دکمه دیگری کار کند باید سیم زرد را به ورودی فاز ترانزیستور مربوط به لامپ های ال ای دی وصل کنید.

طریقه نصب ریموت لوستر

خب کار ما در اینجا به نتایج مطلوبی رسیده است که اگر دکمه A را فشار دهیم لوستر ما با چراغ های اس ام دی روشن می شود و اگر مجددا فشار دهیم اس ام دی ها خاموش خواهد شد به همین صورت اگر B را فشار دهیم لامپ های ال ای دی روشن می شوند و برای خاموش کردن ال ای دی ها کافیست که B را دوباره فشار دهیم.

بیشتر بدانید : نحوه تمیز کردن لوستر

در نهایت ما باید یک سیم مشکی و یک سیم قرمز در سوییچر خود باقی داشته باشیم که در واقع سیم ورودی نول و فاز برق اصلی خواهد بود و باید آن را به برق محل نصب لوستر وصل نماییم.

توجه فرمایید که در این مرحله که کار وصل کردن سیم ها به پایان رسیده است باید به درستی با چسب برق ، چسب کاری خوب و دقیقی را انجام دهید تا این که بدون هیچ گونه اتصالات برقی بتوانید به طریقه نصب ریموت لوستر ادامه دهید.

نکته مهم در چسب کاری استفاده از چسب مشکی در چسب زدن به سیم های برق می باشد شاید تا به حال به این موضوع اهمیت نداده باشید اما این را بدانید که چسب های برق مشکی دارا دوام و عمر بالاتری نسبت به سایر موارد می باشد.

فراموش نکنید لوسترهای ریموت دار یکی از پر طرفدارترین و محبوب ترین لوسترهایی است که اخیرا مورد توجه قرار گرفته ، اول این که شیک بودن آن در مدل های زیاد و متنوع و دوست داشتنی افراد زیادی را به خود جذب کرده است .

این مدل از لوسترها به دلیل داشتن کنترل از راه دور می تواند یک حالت فانتزی دیگری را به آن ببخشد که به سادگی می توان آن را روشن ، خاموش و یا حالت های مختلفی را برای آن در نظر بگیرید.

در صورتی که در خصوص نصب ریموت کنترل روی لوستر هر سوالی داشتید می توانید با ما تماس بگیرید و مشاوران ما شما را راهنمایی خواهند کرد جای هیچ نگرانی نیست حتی اگر در زمان نصب دچار مشکل شدید همکاران نصاب ما می توانند شما را در این امر یاری نمایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *